Užitočné Produkty pre odučenie dieťaťa od plienok

ako dieta oducit od plienok

Na trhu je množstvo produktov slúžiacich na uľahčenie prechodu odučenia dieťaťa od plienok. Prvým a najdôležitejším je samotný nočník. Správny výber nočníka môže byť kľúčový; ak vaše dieťa skutočne chce na nočníku sedieť a nevidí ho naopak ako prekážku, ktorú musí prekonať, tak sa mu naň bude zvykať o niečo ľahšie.

Nočník by mal byť stabilný a robustný, čím sa eliminuje riziko, že sa prevráti, zvlášť nie vtedy, keď na ňom vaše dieťa sedí. Mal by byť tvarovaný tak, aby sa na ňom cítili dobre a aby sa naňho mohli pohodlne posadiť. Mal by mať pestré, jasné farby a vyzerať atraktívne, nie mdlo a nezáživne – niečo ako detská izba v porovnaní s ordináciou chirurga. Mal by byť ľahko vyprázdniteľný a vyčistiteľný a mal by byť aj prenosný; takto ho môžete zobrať so sebou keď cestujete a vaše dieťa bude mať stále svoj dôverne známy nočník kdekoľvek budete.

Väčšina nočníkov na trhu tieto kritéria spĺňa – mnohé dokonca túto latku prekračujú a nabádajú dieťa k tomu, aby sa plienok vzdali. Existujú spievajúce nočníky, či nočníky, ktoré pri zachytení vlhkosti menia farbu; môže to byť pre vaše dieťa príjemný stimul k tomu, aby nočník začalo používať. Tieto nočníky zvyknú ale byť nákladnejšie.

Tréningové nohavičky

Výskum naznačuje, že prechod od plienok na nočník a nakoniec na záchod by mal byť prirodzený proces vývoja pri ktorom sú všetky fázy zmiešané dohromady namiesto série prudkých krokov. Freud sa vyjadril, že nácvik dieťaťa používať nočník je jedna z najkľúčovejších udalostí vývoja detskej psychiky; je to prvýkrát, čo sa dieťa naučí, že spoločenské konvencie môžu mať prednosť pred telesnými funkciami a želaniami. Zvyčajne to trvá nejakú dobu, kým to dieťa pochopí. Freud veril tomu, a toto presvedčenie nadobudol na základe jednoznačných dôkazov, že priveľa tlaku kladeného na dieťa v priebehu nácviku používania nočníka môže viesť k problémom neskôr v živote, k problémom, ktoré sa prejavujú ako neustála snaha o dokonalosť a nadmernú čistotu (‘análne retenčná porucha osobnosti’ v terminológii freudovskej psychoanalýzy – miernejšia forma obsedantno-kompulzívnej poruchy). Takže pri učení dieťaťa používať nočník je potrebné postupovať po malých krokoch a tréningové nohavičky pri tom môžu často pomôcť. Vonkajšia strana tréningových nohavičiek je z bavlny a vyzerajú ako obyčajné slipy, no podšívka je vysoko absorpčná a prípadnú nehodu zadrží na dostatočne dlhú dobu na to, aby ste pripravili nočník. Nezabudnite však, že keď sa už raz posuniete od plienok k tréningovým nohavičkám, tak sa späť k plienkam nemôžete vrátiť; ohrozilo by to výsledky celého procesu.